FAQ

Oficjalnym partnerem fotograficznym jest serwis maratomania.pl Kilka dni po zawodach znajdziesz tam wysokiej jakości zdjęcia ze wszystkich etapów rywalizacji!

Oczywiście, dla kibiców i rodzin zawodników przygotowujemy mnóstwo atrakcji!

Na pętli kolarskiej usytuowany będzie co najmniej jeden punkt żywieniowy (co 21km), na trasie biegowej co najmniej jeden punkt (co 5km) W każdym punkcie żywieniowym znajdować się będą: woda, napoje izotoniczne i przekąski oraz banany.

Zawody odbędą się bez względu na warunki pogodowe. W przypadku wyjątkowo niesprzyjającej aury możliwe jest jednak przesunięcie godziny startu bądź rezygnacja z pływania.

Ze względów logistycznych będą obowiązywały limity ukończenia poszczególnych dystansów. Są one jednak tak obliczone, żeby każdy debiutant był w stanie ukończyć zawody w limicie. Limity czasowe na trasach: Dystans super krótki (1/8) Pływanie – 30 minut Pływanie + Rower – 120 minut Pływanie + Rower + Bieg – 240 minut Dystans krótki (1/4) Pływanie – 60 minut Pływanie + Rower – 210 minut Pływanie + Rower + Bieg – 330 minut

Nie. Sztafeta składa się z trzech osób, z których każda bierze udział tylko w jednej konkurencji (pływanie, bieg lub rower).

Wszelka pomoc z zewnątrz za wyjątkiem kibicowania jest zakazana i grozi dyskwalifikacją zawodnika. Organizator zapewnia napoje i odżywki w punktach odświeżania i podawanie napoi i odżywek przez osoby z zewnątrz jest zakazane.

W pakiecie startowym otrzymasz zestaw numerów i naklejek o ściśle określonym przeznaczeniu: Duży numer startowy należy mieć widoczny w pasie (z tyłu) na etapie rowerowym, natomiast na biegu z przodu. Ten numer startowy zakładamy po pływaniu, podczas pierwszej zmiany. Dlatego też zalecamy zamocowanie go do gumy, która ułatwia noszenie numeru i zmianę jego pozycji. Dodatkowo otrzymasz naklejki, które należy umieścić na kasku (z przodu oraz po lewej stronie) oraz większą naklejkę, którą mocujemy na rowerze za rurą podsiodłową, tak aby numer widoczny był z obydwu stron. Otrzymasz także czepek pływacki który służy do identyfikacji w wodzie. Przed startem sędzia oznaczy Cię numerem startowym na ramieniu i łydce przy pomocy specjalnego markera.

Pomiar czasu przeprowadzany jest elektronicznie za pomocą chipa. Jest on zakładany na kostkę za pomocą dołączonej do niego opaski. W ostatecznych wynikach będą wyszczególnione czasy każdej dyscypliny oraz czasy zmian (T1 i T2). Czas każdego zawodnika liczy się od momentu faktycznego startu do przekroczenia linii mety.

To obszar, w którym zawodnicy zostawiają swoje wyposażenie niezbędne podczas wszystkich etapów triathlonu np: rower, buty, kask, okulary, odżywki. Każdy zawodnik ma swoje wyznaczone swoim numerem startowym miejsce na rower oraz koszyk, w którym może zostawić rzeczy w strefie zmian. Czy mój rower i rzeczy ze strefy zmian może zabrać obca osoba? Twój rower i rzeczy będą pilnowane przez służby ochrony i możesz je odebrać tylko osobiście, na podstawie specjalnej opaski z numerem, dołączonej do pakietu startowego. Wstęp do strefy zmian będzie otwarty po ukończeniu etapu rowerowego przez ostatniego zawodnika.

Kask podczas jazdy na rowerze jest bezwzględnie obowiązkowy! Kask musi być zapięty przed zabraniem roweru ze stojaka po etapie pływackim, a zdjęty dopiero po odwieszeniu roweru na stojak, przed wyruszeniem na bieg.

Podczas etapu pływackiego dla mężczyzn wymagane są tylko slipy pływackie, dla kobiet kostium kąpielowy. Podczas części kolarskiej i biegowej dla mężczyzn dodatkowo obowiązkowa jest dowolna koszulka zakrywająca tors. Zalecamy oczywiście użycie jedno- lub dwuczęściowego stroju triathlonowego, lecz nie jest on obowiązkowy.

Drafting to  tak zwana jazda w grupie, bezpośrednio za lub obok innego zawodnika. Poruszając się w ten sposób oszczędzasz energię, ponieważ to inny zawodnik bierze na siebie opory powietrza lub osłania od wiatru. W Enea Żnin Triathlon drafting jest zabroniony, ponieważ podczas etapu rowerowego każdy zawodnik musi samodzielnie pokonać dystans, opory powietrza i wiatru. Pomiędzy zawodnikami na trasie rowerowej musi być odpowiedni odstęp:  minimum 7 metrów (od tylnego koła zawodnika poprzedzającego, do przedniego zawodnika jadącego za nim) lub 2 metry z boku. W przypadku wyprzedzania, zawodnik wyprzedzający ma 15 sekund na minięcie wyprzedzanego. Od tego momentu wyprzedzany zawodnik ma 15 sekund na opuszczenie strefy 7×2 metry za zawodnikiem, który go wyprzedził (musi zwolnić). Nie można pokonywać trasy rowerowej w mniejszych odstępstwach, ponieważ jest to nieuczciwe w stosunku do innych zawodników pokonujących dystans samodzielnie. W przypadku osób łamiących przepisy będą egzekwowane kary. Pierwsze przewinienie – upomnienie i odznaczenie numeru zawodnika przez sędziego. Drugie przewinienie – pięciominutowa kara czasowa doliczana do rezultatu końcowego, odznaczenie numeru startowego przez sędziego. Trzecie przewinienie – zatrzymanie zawodnika i dyskwalifikacja. Możesz poruszać się w strefie 7x2m za lub obok innego zawodnika jeżeli: – wyjeżdżasz lub wjeżdżasz do strefy zmian, – wyprzedzasz rywala, lecz nie dłużej niż przez 15 sekund, – rowerzyści zwalniają ze względów bezpieczeństwa, – jesteś w trakcie skrętu lub nawrotu przekraczającym kąt 90 stopni. Powyższe kary dotyczą również takich przewinień jak: blokowanie i utrudnianie wyprzedzania, niesportowe zachowanie.

Wręcz przeciwnie – możesz wystartować na rowerze szosowym, górskim, miejskim lub Wigry 3

Świetnie, że pytasz! Przygotowaliśmy cykl otwartych treningów, testów sprzętu i spotkań ze specjalistami, w których każdy może wziąć udział. Będziemy też publikować bezpłatne plany treningowe do triathlonu: dla amatorów i osób już aktywnych fizycznie, dla których triathlon będzie kolejnym sportowym wyzwaniem. Polub nasz fanpage na Facebook’u i bądź na bieżąco!

Pewnie, że tak! Enea Żnin Triathlon to zawody przyjazne debiutantom. Przystępne dystanse i brak wyśrubowanych limitów czasowych pozwalają dotrzeć do mety w komfortowym tempie. Większość startujących to osoby aktywne zawodowo, startujące w triathlonie dla przyjemności. W zawodach wystartują też zaawansowani zawodnicy, na których czekają atrakcyjne nagrody.

Nie, woda w czasie Enea Żnin Triathlon będzie miała temperaturę ok 18-22 stopni Celsjusza i pianki nie są wymagane (o ile sędzia nie postanowi inaczej).

Pływanie odbędzie się w Jeziorze Żnińskim Dużym, start meta na przystani Cukrowni Żnin

Biuro zawodów będzie zlokalizowane będzie na terenie Cukrowni Żnin

Nie, w zawodach startujesz na własną odpowiedzialność.

Organizator zapewnia każdemu startującemu: czepek na etap pływacki, komplet numerów startowych, elektroniczny pomiar czasu oraz upominki od partnerów wydarzenia dołączane do pakietu. W sobotę odbędie się odprawa techniczna oraz pasta party, czyli wysokoenergetyczny posiłek przedstartowy. Na trasie każdy zawodnik może skorzystać z bogato wyposażonych punktów odżywczych (woda, izotoniki, owoce, żele/batony). Po zawodach uczestnicy mogą skorzystać z bogato wyposażonej strefy finiszera (posiłek regeneracyjny, izotoniki, woda, soki, żele, batony, ciasto, lody), wyposażonej w leżaki, baseny z zimną wodą i inne atrakcje.

Rejestracja na Enea Żnin Triathlon trwa od 10 października 2022 i będzie trwać do 21 maja 2023 roku lub do wyczerpania limitu uczestników. Po osiągnięciu maksymalnej liczby uczestników na liście startowej rejestracja na dany dystans zostanie zamknięta.

Tak, w trosce o bezpieczeństwo zawodników są one wyznaczone w regulaminie zawodów. Pewność startu mają osoby, które zapiszą się i opłacą start przed wyczerpaniem się limitu. Warto zapisać się i opłacić start jak najszybciej, aby mieć zarezerwowane miejsce na liście uczestników.

Wypełnij formularz rejestracyjny dostępny na stronie i dokonaj przelewu według instrukcji, którą otrzymasz w mailu potwierdzającym rejestrację.

Zapraszamy każdego, kto ukończył 18 lat (lub 16 lat na 1/8 za zgodą opiekuna), legitymuje się dobrym stanem zdrowia i chce zmierzyć się z wyzwaniem ukończenia triathlonu.

Możesz wystartować na dwóch dystansach: Krótki: 950m pływania, 45km jazdy na rowerze, 10,55km biegu Super krótki: 475m pływania, 22,5km jazdy na rowerze, 5,275km biegu

Za Wikipedią: Triathlon to wszechstronna dyscyplina sportowa będąca kombinacją pływania, kolarstwa i biegania. Zawodnik kolejno płynie, jedzie na rowerze i biegnie, a czas końcowy obejmuje również zmianę stroju sportowego.