Podsumowanie konferencji prasowej Enea Żnin Triathlon 2023!

19 kwietnia 2023

Ponad 1000 zawodników wystartuje 28 maja 2023 na drugiej edycji zawodów triathlonowych w Żninie.
Okazją do rozmowy o zawodach była konferencja prasowa, która odbyła się dzisiaj (19 kwietnia 2023) w Cukrowni Żnin.

Rekord frekwencji w sezonie 2023!
Chociaż zawody Enea Żnin Triathlon odbywają się dopiero po raz drugi, można z całą pewnością stwierdzić, że na stałe wpisały się do kalendarza triathlonowego.

Na pierwszej edycji zawodów w 2022 wystartowało blisko 600 zawodników.
W tym roku 28 maja na starcie pojawi się przeszło 1100 uczestników, a to oznacza niemalże podwojenie frekwencji!

Co wpływa na tak duże zainteresowanie zawodami w stolicy Pałuk?
Rodzinna atmosfera, niezliczone atrakcje dla kibiców i dzieci przyciągają zawodników z całego kraju.
Wyjątkowe wrażenie robi też Cukrownia Żnin, czyli postindustrialny obiekt goszczący zawodników i zapewniający rozrywkę przez cały weekend.
Jeżeli dodamy do tego szybkie trasy, dogodny dojazd i możliwość wyboru aż trzech dystansów (od tych dla amatorów, po te dla bardziej zaawansowanych), to mamy przepis na wymarzone zawody na rozpoczęcie sezonu startowego lub debiut w triathlonie!


Co ważne, zawody nie są organizowane tylko dla profesjonalistów.
Wśród uczestników pojawia się wielu amatorów, z których większość debiutuje w triathlonie i
doskonale bawi się podczas zawodów.

Zawody triathlonowe w Żninie odbywają się na trzech dystansach:
* 1/8 (475m pływania, 22,5 km jazdy rowerem, 5,25 km biegu) – dedykowany
debiutantom lub sprinterom
* 1/4 (950m pływania, 45 km jazdy rowerem,10,55 km biegu) – dla bardziej
doświadczonych zawodników
* 1/2 (1900m pływania, 90km jazdy rowerem, 21,1km biegu) – rekomendowany dla tych, którzy lubią wysiłek trwający od 4 do 6 godzin

Na każdym dystansie można startować indywidualnie lub w 3-osobowych sztafetach (w których każdy z uczestników pokonuje jedną z dyscyplin wchodzących w skład triathlonu).


Kończą się miejsca na listach startowych!
Na dzisiejszej konferencji prasowej w Cukrowni Żnin organizatorzy ogłosili wyczerpanie limitów dostępnych miejsc na dwóch najpopularniejszych dystansach: 1/8 i 1/4.
Miejsca na listach startowych na dystansach 1/8 i 1/4 są już wyprzedane. Chcemy jednak zapewnić możliwość startu wszystkim chętnym, dlatego zwiększamy limit o dodatkowe 50 slotów na każdym z dystansów.
Warto się więc pospieszyć i zgłosić już dziś, ponieważ to już naprawdę ostatnia szansa żeby poczuć wyjątkowe emocje związane ze startem i osiągnięciem mety na zawodach triathlonowych w Żninie
.- powiedział Aleksander Skorecki, współorganizator zawodów.


Jakie nowości czekają na uczestników Enea Żnin Triathlon 28 maja 2023?
- W związku z tak dużą ilością zgłoszeń, zmianie ulegnie lokalizacja strefy zmian oraz część trasy biegowej. Dzięki temu zwiększymy komfort startujących, zapewniając jednocześnie widowiskowość wydarzenia dla kibiców, ponieważ będą oni mieli ciągły kontakt z zawodnikami przebiegającymi przez teren Cukrowni. - powiedział Jakub Kubiński, dyrektor sportowy zawodów.


Triathlon ze wsparciem od Enei
Koncern energetyczny Enea po raz kolejny będzie sponsorem zawodów w Żninie.
Zaangażowanie Enei przyniesie moc pozytywnej energii:
- Triathlon w Żninie po udanym debiucie zgromadzi w tym roku na starcie blisko dwa razy więcej zawodników. Świadczy to o sukcesie tego sportowego wydarzenia, które wspiera Enea. Dla nas ważne jest, że Enea Żnin Triathlon jest pozytywnie oceniany przez zawodników i kibiców. Tradycyjnie Enea przygotuje specjalną strefę z wieloma atrakcjami dostępną również dla mieszkańców. Zapraszamy wszystkich w ostatni weekend maja do Żnina - powiedział Mirosław Jamroży, wiceprezes Enei Pomiary.

Dużo atrakcji zapewnia też niezwykle atrakcyjny turystycznie region Pałuk oraz Żnin:
Enea Żnin Triathlon po raz drugi! Pierwsza edycja była wielkim sukcesem, więc nie dziwi nas, że zawodnicy z całego kraju znów przyjadą do Żnina – EPICentrum Polski. - powiedział Robert Luchowski, Burmistrz Żnina - O tym, że Żnin to doskonałe miejsce do organizacji tak dużego wydarzenia nie trzeba już nikogo przekonywać. Gmina Żnin to bowiem miejsce wielu atrakcji. Ubiegłoroczni uczestnicy znają dobrze akwen Jeziora Żnińskiego Dużego, nad którego brzegiem zlokalizowana jest Cukrownia Żnin. Życiem tętni również nabrzeże Jeziora Żnińskiego Małego. Nowa promenada i nowoczesne Centrum Sportów Wodnych
przyciągają turystów z całego kraju. A można tam dotrzeć Żnińską Koleją Wąskotorową, której peron zlokalizowano tuż przy plaży. Zaledwie kilka kroków od mniejszego ze żnińskichakwenów znajduje się centrum miasta, które zdobi historyczna baszta, a tuż obok niej lokalizowana jest siedziba Muzeum Ziemi Pałuckiej. W nim turyści znajdą nie tylko elementy charakterystyczne dla lokalnego folkloru, ale również wystawę poświęconą drukarskiej historii miasta i jedyną w Europie wystawę związaną ze sportem motorowodnym. Zresztą Motorowodne Mistrzostwa Świata w Żninie już w dniach 2-4 czerwca 2023 r. Zatem
okazji do spotkań jest wiele! Ja tymczasem wracam do treningów, aby podobnie jak w roku
ubiegłym walczyć z zespołem Gminy Żnin o miejsce na podium!

Cieszymy się, że kolejny raz będziemy mogli gościć w naszych progach zawodników Enea Żnin Triathlon wraz z całymi rodzinami. Chcemy, aby to nie był to tylko udział w wyścigu, ale miło spędzony, wypełniony atrakcjami czas. Propozycji jest wiele – wspólna gra w kręgle czy bilard, wodne szaleństwo w parku wodnym czy wizyta w naszym browarze. W ramach relaksu zachęcamy do skorzystania z usług naszego SPA.
Tego dnia kibicom umożliwimy też zwiedzenie obiektu z przewodnikiem, który był pracownikiem Cukrowni, kiedy jeszcze produkowano tutaj cukier. Dodatkowo, w Burakinie odbędą się seanse filmowe dla dzieci. Z naszej strony zapewnimy też szeroką ofertę gastronomiczną – z pewnością każdy wybierze coś dla siebie.

Mamy nadzieję, że przekonamy tych, którzy odwiedzą Cukrowni tego dnia tylko na chwilę, aby przyjechali do nas na trochę dłużej. Zbliżają się wakacje, więc okazja jest idealna. - powiedziała Roksana Michalczyk-Kulmatycka, Dyrektor Generalna Cukrowni Żnin


Przygotuj się do startu lub postaw pierwsze kroki w triathlonie!
Zaproszenie na otwarty trening rowerowy i strefy zmian.
Wiemy, że dla pierwszy start w triathlonie jest dużym wyzwaniem, dlatego już teraz zapraszamy na otwarty, bezpłatny trening strefy zmian oraz przejazd trasy rowerowej Enea Żnin Triathlon.

Wydarzenie odbędzie się 23 kwietnia. Spotykamy się o 11:00 terenie Cukrowni Żnin. Dzięki współpracy z klubem Szosa Żnin wspólnie ruszymy na trasę kolarską zawodów, a każdy z uczestników będzie mógł dołączyć do grupy na swoim poziomie zaawansowania.
Po treningu rowerowym odpowiemy na wszystkie pytania uczestników i przeprowadzimy trening-szkolenie ze strefy zmian. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych, nie trzeba się zapisywać! -
zachęcał Aleksander Skorecki, współorganizator zawodów.


Nie startujesz? Dołącz do grona 100 wolontariuszy tworzących wspierających zawodników!
Wolontariat na imprezach sportowych to wyjątkowe przeżycie.

Wolontariusz jest w samym centrum wydarzeń i w bardzo dużym stopniu tworzy imprezę sportową.
Może z bliska obserwować rywalizację najlepszych zawodników, ale także wspierać tych walczących ze swoimi słabościami.
Co więcej, to właśnie zaangażowanie lokalnej społeczności jest najbardziej doceniane przez
zawodników, którzy dzięki niemu czują wyjątkowe wsparcie!
Na wolontariuszy, którzy zaangażują się w pomoc w organizację zawodów czekają
 specjalna koszulkę funkcyjną Active Dry – Support Team,
 cykl przydatnych szkoleń,
 upominki od partnerów zawodów,
 certyfikat uczestnictwa w inicjatywie Wolontariatu Sportowego,
 udział w imprezie podsumowującej,
Do Wolontariatu Sportowego można zgłaszać się do 21 kwietnia 2023.
Komplet informacji dostępny jest na stronie: https://znintriathlon.pl/enea-znin-triathlon/wolontariat/