Rekordowa edycja Enea Żnin Triathlon przechodzi do historii!

27 maja 2024

Aż 1350 zawodników stanęło na linii startu podczas trzeciej edycji zmagań w sercu Pałuk. Wspierało ich kilka tysięcy kibiców.

Tegoroczne list startowe wypełnili zawodnicy z całej Polski i Europy, a w ten weekend nie brakowało nowych życiówek i triathlonowych debiutów.

Zawodnicy przyjechali na start całymi rodzinami, a na trasach tłumnie zgromadzili się mieszkańcy Żnina, którzy aktywnie wspierali zawodników.

Zmagania odbyły się na trzech dystansach:

  • 1/8 (475m pływania, 22,5 km jazdy rowerem, 5,25 km biegu)
  • 1/4 (950m pływania, 45 km jazdy rowerem,10,55 km biegu)
  • 1/2 (1900m pływania, 90km jazdy rowerem, 21,1km biegu)

Na każdym dystansie można było startować indywidualnie lub w 3-osobowych sztafetach.

Już w sobotę wystartowały atrakcje dodatkowe, które towarzyszyły zawodom przez cały weekend.

Można było dowiedzieć się, jak działa elektrownia słoneczna, sprawdzić się w grach zręcznościowych czy zrobić pamiątkowe zdjęcie w fotobudce 360.
Wszystko po to, aby zapewnić rodzinom licznie zgromadzonych zawodników jak najwięcej atrakcji i pozytywnych wspomnień, nie tylko podczas rywalizacji sportowej.

Dzięki temu na Enea Żnin Triathlon panuje rodzinna atmosfera, która jest niewątpliwym wyróżnikiem zawodów i przyciąga z roku na rok coraz więcej odwiedzających!

W niedzielę, 26 maja zawody rozpoczęła rywalizacja dystansu 1/2

O godz. 7:00 wystartowali zawodnicy “połówki”. To na tym dystansie organizatorzy odnotowali największy, bo aż 100-procentowy wzrost frekwencji w stosunku do poprzedniej edycji wydarzenia. W tej rywalizacji niekwestionowanym liderem okazał się Łukasz Lis (TRICLUB), który jako pierwszy wyszedł z wody i powiększał swoją przewagę z każdym etapem rywalizacji, a na mecie zameldował się z czasem 04:05:49. Podium OPEN uzupełnili Michał Martyka oraz Norbert Szymkowiak.

Wśród kobiet najlepsza okazała się Aleksandra Grochowska z CTS, która finiszowała ze świetnym rezultatem 04:41:16. Drugą na podium była Izabela Żmuda, która w zeszłym roku wygrała rywalizację dystansu 1/2, a trzecie miejsce zajęła Ewa Susmarska.

Rywalizację sztafet wygrał zespół Klub Sportowy Szosa Żnin (Tomasz Spychalski, Marek Kozłowski, Michał Senger).

O 10:00 wystartowali zawodnicy 1/4

Ponad 500 uczestników zmagało się z dystansem 950m pływania, 40km na rowerze i 10,5km biegu, a także rosnącą temperaturą.

Dwa pierwsze miejsca na podium należały do zespołu Endure Team: zwycięzcą został Tomasz Spaleniak (02:08:50), a tuż za nim na mecie pojawił się Łukasz Sosnowski. Trzecie miejsce zajął reprezentant ALOHA TEAM Maciej Lewandowski.

Na starcie popularnej “Ćwiartki” znalazł się także ambasador zawodów, lekkoatleta, Sebastian Chmara. który swoim występem zapewnił sobie miejsce na podium swojej kategorii wiekowej.

Najszybszą kobietą na tym dystansie była Anna Peterek z TM Iron Team, która poradziła sobie z dystansem 1/4 z czasem 02:27:40. Drugą panią była Małgorzata Rymarkiewicz, tuż za nią na mecie pojawiła się Izabela Sobańska.

Pierwszą sztafetą na mecie była ekipa Solano (Jędrzej Gralik, Robert Majewski, Jakub Szlinger)

Dystans 1/8 wystartował o godzinie 13:00

Pół tysiąca uczestników, wśród nich blisko połowa debiutantów, zmierzyło się z najkrótszym dystansem 1/8. Rywalizowali nie tylko ze swoimi słabościami, ale również ze słońcem, którego tego dnia w Żninie świeciło jak na Hawajach!

Zwycięzca, Marcin Paszkiewicz, potrzebował 01:07:14 by zameldować się na niebieskim dywanie mety. Drugi na metę wbiegł Mateusz Wamka, a podium uzupełnił Łukasz Kałdowski.

Zaciętą rywalizację wśród Pań wygrała Martyna Witecka (01:12:27). Za nią na mecie pojawiły się Monika Jadczak i Ewa Urbańska.

Wśród sztafet wygrała ENEA TEAM (Piotr Cywiński, Łukasz Bartkowiak, Marcin Mostowski).

Niesamowite emocje i dużo dobrej zabawy dla całych rodzin

Sponsor tytularny zawodów, marka Enea, propaguje zdrowy styl życia i sport w formie dobrej zabawy. Dlatego nie dziwi fakt, że ponad setka dzieciaków wzięła udział w darmowych zawodach Enea TRI-FUN.

To nie jedyna atrakcja przygotowana przez Eneę. Na zawodników i kibiców czekało kilka stref, w tym:

  • Strefa Mocy Enei z mosiężnym dzwonem, w który mogli uderzyć zawodnicy po przekroczeniu linii mety.
  • Strefa Energi Enei przygotowana szczególnie z myślą o kibicach, na których czekały gry i zabawy, a także rodzinne eksperymenty naukowe.

Również Cukrownia Żnin, centrum zawodów Enea Żnin Triathlon, rozpieszczała kibiców i odwiedzających bogactwem oferty kulinarnej i atrakcji dla wszystkich, którzy zdecydowali się odwiedzić stolicę Pałuk towarzysząc startującym zawodnikom..

Trzecia edycja Enea Żnin Triathlon przechodzi do historii, ale organizatorzy już teraz zapraszają na czwartą edycję wydarzenia w sezonie 2025.

Do zobaczenia w Żninie w kolejnym sezonie!